Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Halloween, čarodějnice

Podzimní a halloweenské svíčky

Zobrazuji 1-15 z 15
Produktů na stránku 4284126

.

 

Halloween

Halloween je původně keltský svátek, říkalo se mu Samhain, který se slavil už v době, než se začal počítat náš letopočet. Naším svátkem jsou spíše dušičky, kdy 2. listopadu vzpomínáme na své blízké, kteří už nejsou mezi námi.

Halloween se slaví v předvečer všech svatých, tj. z noci 31. října na 1. listopadu. Tuto noc se podle keltů stírala hranice mezi světem živých a světem mrtvých. Lidé proto stavěli malé oltáře k uctění mrtvých a zapalovali ohně na ochranu před zlými duchy. Dnes místo toho zapalujeme svíčky a dlabeme dýně.

 

Dýně jako symbol

K dýním jako halloweenskému symbolu se váže legenda o irském opilci Jackovi. Kdysi dávno se právě na halloweenskou noc Jack opil natolik, že jeho duše už pomalu začala opouštět tělo. V tu chvíli už na něj čekal ďábel, aby si ho odvedl s sebou. Jackovi se ho ale povedlo přelstít a získal pro sebe další rok života. Následující rok mu ale ďábel naletěl znovu a musel Jackovi slíbit, že si pro něj už nikdy nepřijde. Když Jack zemřel, v nebi ho nechtěli a do pekla nemohl. Ďábel se nad ním nakonec slitoval a daroval mu žhavý uhlík, který Jack nosil ve vydlabané dýni a svítil si na cestu ve věčné temnotě. Od té doby dávají lidé vydlabané dýně se svíčkou na okna a před dveře, protože věří, že si Jack světlo vezme a ochrání je před vším zlým.

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz